Натуральний кришталь великих розмірів дуже рідкісне явище, відповідно габаритні предмети, зроблені із цільного шматка досить дорогі. Згодом склодувні майстри навчилися виготовляти штучний кришталь, додаючи в скло, як правило, свинець, барій або срібло. Більш дорогим і елітним кришталем вважається виріб з вмістом свинцю вище 30%. Одними з найвідоміших майстрів виготовлення кришталю є Італійські майстерні Богемії та Венеції, також Французька мануфактура Баккара. У царській Росії також були свої склодувні майстерні, які славилися високою якістю кришталю, нерідко наймали фахівців з Богемії.
Сервіровка столів посудом з кришталю надає певну урочистість заходу, підкреслює спроможність господарів, символізує багатство. Поєднання в виробі скла і металу додає йому ще більше зачаровующої естетики, особливо коли кришталь в сріблі.
У виробах царської Росії часто можна зустріти композиції в поєднанні кришталю з сріблом, це як правило вази-цукерниці або фруктовниці, штофи зі срібною шийкою, чорнильниці. В СРСР вироби зі срібла та кришталь були дуже затребувані, в кожному будинку того періоду в серванті обов'язково зустрінеш кришталеві келихи, салатниці, вази різних розмірів. Кришталь в сріблі ще більш затребуваний предмет в будинку радянської людини, такий предмет виставляли на стіл в особливо урочистих випадках, або ж просто роками зберігали не користувавшись, відповідно такі речі, як правило, в дуже хорошому стані. Кришталь в сріблі радянського періоду це в основному сільнички, кошики під варення, попільнички, вази.